ARCHIVE OF PAST TUTU BALLET COMPETITIONS

Previous TUTU Ballet & Choreography competitions:

  • 2014: First Slovenian Competition on Choreographic miniatures, JUNE 22, 2014: TARTINI SQUARE PIRAN
  • 2016: First Slovenian Ballet Competition TUTU, FEBRUARY 10 – 12, 2016: LENDAVA THEATER AND CONCERT HALL
  • 2017: Second Slovenian Ballet Competition TUTU, JUNE 17 – 19, 2017: LENDAVA THEATER AND CONCERT HALL
  • 2018: Third Slovenian Ballet Competition TUTU, JUNE 20 – 23, 2018: SNG MARIBOR
  • 2019: Fourth Slovenian Ballet Competition TUTU, JUNE 26 – 27, 2019: SNG MARIBOR
  • 2020: Fifth Slovenian Ballet Competition TUTU (Online edition), DECEMBER 18 – 19, 2020
  • 2021: Sixth Slovenian Ballet Competition TUTU Ballet & Choreography Competition, OCTOBER 22 – 24, 2021
  • 2022: First International TUTU Ballet & Choreography Competition, MAY 24 – 27, 2022

Retrospective: TUTU 2022 International Ballet & Choreography competition

Place:

Slovene national theatre Maribor, June 24 – 27, 2022

Jury:

  • ANASTASIA MATVIENKO, Ukraine
  • EVELYN TÉRI, Austria
  • LJILJANA KEČA, Slovenia
  • OLGA ANDREEVA, Slovenia
  • SZILÁRD MACHER, Hungary
  • MÁRIO RADACOVSKÝ, Slovakia
  • ERIBERTO VERARDI, Italy

Results 2022 (only the winners of the first three places are listed):

Category I. WHITE:

  1. BRINA GEREBIC, Slovenia (88,9) – First place, Gold medal, Third price
  2. LANA POLAK, Slovenia (82,3) – Second place, Silver medal
  3. ALISA REBOL, Slovenia (78,4) – Third place, Bronze medal

Category II. YELLOW:

  1. PIA CAPL ŠKRINJAR, Slovenia (84,0) – First place, Gold medal
  2. MANCA LONČAR, Slovenia (82,3) – Second place, Silver medal
  3. was not granted

Category III. PINK:

  1. EVA MESAREC, Slovenia (84,3) – First place, Gold medal
  2. was not granted
  3. was not granted

Category IV. ORANGE:

  1. LILI NÉMETH, Hungary (96,0) – First place, Gold medal, First price
  2. ELZE PILINKUITE, Lituania (92,3) – Second place, Silver medal, Second price
  3. DÓRA SZEPSI, Hungary (91,0) – Third place, Bronze medal, Second price 

Category V. RED:

  1. HIRAKU SAITO, Japan – HDU, Hungary (97,3) – First place, Gold medal, First price
  2. JANKA DOBRA, Hungary (93,9) – Second place, Silver medal, Second price
  3. CSENGE CSÍPÁN, Hungary (91,0) – Third place, Bronze medal, Second price

Category VIII. PURPLE (Group):

  1. DANCE SCHOOL ZAPLEŠI SI, Slovenia (93,1) – First place, Gold medal, Second price
  2. SOCIETY OF LOVERS OF BALLET ART DIVAČA, Slovenia (81,3) – Second place, Silver medal
  3. was not granted

Category IX. BLUE (Group):

  1. BALLET SCHOOL ANA, Slovenia (80,3) – First place, Gold medal
  2. BALLET DEPARTEMENT OF THE MUSIC SCHOOL VRHNIKA, Slovenia (80,0) – Second place, Silver medal
  3. was not granted

Category XI. GREEN (Group):

  1. CONSERVATORY ON MUSIC AND BALLET LJUBLJANA, Slovenia (93,0) – First place, Gold medal, Second price
  2. was not granted
  3. was not granted

Category XIII. Choreography 10 – 14 years old:

  1. ANA LINA TELIČ: MOVEMENT, Slovenia (93,8) – First place, Gold medal, Second price
  2. BRINA GEREBIC: LOVE, Slovenia (87,0) – Second place, Silver medal, This price
  3. ELA NORA BELINA, IZABELA HACE, TARA PEČNIK: UNTOUCHABLE, Slovenia (86,6) – Third place, Bronze medal, This price

Category XIV. Choreography 15 – 18 years old:

  1. EVA PLETIKOSIĆ: I DON’T KNOW, Slovenia (94,0) – First place, Gold medal, Second price
  2. NAOMI UMA ZORMAN: EXIT, Slovenia (91,4) – Second place, Silver medal, Second price
  3. NUŠA GUJT BAUMAN: VIOLIN, Slovenia (77,8) – This place, Bronze medal

Category XV. Choreography Professional:

  1. DOROTTYA LENGYEL: MASK, Hungary (94,8) – First place, Gold Medal, Second price
  2. PATRICIJA CRNKOVIČ, TJAŠA BUCIK: VERT, Slovenia (88,6) – Second place, Silver medal, Third price
  3. CLAUDIA SOVRE: I DON’T DARE, Slovenia (82,4) – Third place, Bronze medal

Special awards:

HIRAKU SAITO – special Jury price for the most talented dancer – competitor.

BRINA GEREBIC – special Jury price for the youngest competitor.

LANA POLAK – special Jury price for the best artistic interpretation of compete number Red Riding hood.

ANA LINA TELIČ – special Jury price for the best Competitor’s own choreography.

prof. TANJA PAVLIČ – special Jury price for the best teacher.

MIRJANA ŠROT – special Jury price for the best teacher.

GREGI GOLOB and ANA LINA TELIČ – special award of the President of the Jury, prof. Evelyn Teri: registration fee for the participation at the International Ballet competition Vienna Grand Prix in June 2022

ANJA PIPAN, ANA LINA TELIČ, ELA NORA BELINA, GREGI GOLOB, VANJA KOVAČEVIČ – special price of Jury member Eriberto Verardi, 50% off for the participation at the Summer ballet school of Balletto di Verona.

THE GROUP OF THE DANCE CLUB ZAPLESI SI – special Jury price for musicality and coordination by the performance of compete number Tarantella.

JANKA DOBRA – a portable ballet barre donated by Finabalerina.

LILI NÉMETH, VANJA KOVAČEVIČ, ANA LINA TELIČ – special price of the Slovenian Ballet artists association – one week participation fee for the International summer Ballet camp Dancs-Piran 2022

GVENDOLIN NAGY, KATA BÁN, DOROTTYA LENGYEL – special price of the Slovenian Ballet artists association for the participation in Ballet performances of DBUS in July and August 2022 with full registration fee for participation at the International Summer Ballet Camp Dancs-Piran 2022